Předmluva ke knížce od PhDr. Hany Janečkové, Ph.D.


<- Zpět na seznam


Asi před pěti lety se na mě obrátila Klára Cingrošová, jedna z autorek této publikace, s žádostí o radu. Lze uvažovat o propojení tréninku paměti s reminiscencí? Lze využít dávných vzpomínek k procvičování paměti? Bez váhání jsem odpověděla, zkuste to. Klára Cingrošová i Klára Dvořáková se původně vyškolily v trénování paměti, které zpravidla probíhá v přítomnosti a účastníky učí, jak mají efektivně využívat svoji paměť pomocí různých metod a mnemotechnických pomůcek. Setkání s reminiscencí však oběma autorkám ukázalo nové obzory a vyprovokovalo je ke změně celého konceptu připravované publikace. Přineslo původní a originální zpracování tématu reminiscence i trénování paměti. Autorky dokázaly těžit ze svých bohatých zkušeností z praxe a citlivě reagovat na potřeby seniorů, pečujících rodin, dobrovolníků i profesionálních pracovníků.

Když jsem dostala do ruky knihu Kláry Cingrošové a Kláry Dvořákové, byla jsem mile překvapena. Hned první stránky ve mně vzbudily zvědavost. Zaujalo mě, jak obě autorky promyšleně propojily vzpomínání s trénováním paměti. Vzpomínka se stává motivem k hledání dalších paměťových stop, k jejich aktivaci, a tím i procvičování. Téma je příležitostí vzpomínat, ale lze v něm také objevit náměty ke cvičení paměti - přesmyčky, skrývačky, doplňovačky a jiné. Kniha je vtipnou reakcí na důvody, které vedou člověka ke vzpomínání. Odpovídá na otázku, proč vlastně vzpomínáme? Velmi často proto, že se chceme pobavit, pochlubit se svými znalostmi, zbavit se nudy, chceme předat své zkušenosti, předložit vlastní vidění dávné reality svým dětem a vnoučatům. Také chceme ukázat, čím jsme byli, co jsme uměli a dokázali. To vše nám Knížka pro vzpomínání a procvičování paměti umožní.

Reminiscence se zde stává zdrojem nejrůznějších tvořivých aktivit, které je možné využít v rodinách, v profesionální péči, při dobrovolnických aktivitách i v rámci mezigeneračních komunitních programů. Rodinným pečujícím i profesionálům přináší inspirace a náměty k individuální i skupinové práci, rukodělným činnostem, k fyzické i duševní aktivitě. Autorky zde uplatnily komplexní přístup, který jsme měli příležitost prověřit v projektech Evropské reminiscenční sítě "Vzpomínejme společně" a "Vzpomínejme, když pečujeme". Druhého z těchto projektů se jedna z autorek aktivně zúčastnila a získané zkušenosti ve své knížce obdivuhodným způsobem zúročila. Na knížce je ovšem nesmírně cenné i to, že vychází vyloženě z domácích kořenů, připomíná a oživuje naše národní zvyky, tradice, kulturu.

Kniha navazuje na existující odbornou literaturu z oblasti reminiscence i kognitivního tréninku a rozšiřuje jejich repertoár o nabídku konkrétních technik, s nimiž lze bezprostředně, bez velkých příprav, velmi zajímavým, tvořivým a podnětným způsobem pracovat. Nabízí především zábavu, kterou ocení senioři, jejich blízcí a všichni, kteří se chtějí a mohou na chvíli zastavit a strávit společně příjemné a zajímavé chvíle, rozpomenout se, obnovit své skryté znalosti a dovednosti. Ilustrace, které jsou dílem Kláry Dvořákové, jen dokreslují náladu, kterou chce kniha vyvolat. Chce zaujmout, vyloudit úsměv na tváři, potěšit, ale také pomoci nenásilným procvičením paměti, které každému z nás ve vyšším věku prospívá.

Kniha podporuje komunikaci mezi lidmi, vychází z principu partnerství a autonomie. Čtenář či uživatel knihy v ní může libovolně přeskakovat a vybrat si ta témata, kapitoly, cvičení, úkoly, které jsou pro něho nebo pro jeho blízké či klienty přiměřené, lákavé či zábavné. Knížkou můžeme listovat sami, se svými dětmi nebo vnoučaty nebo společně při různých skupinových aktivitách v rámci sociálních služeb. Knížka podporuje komunikaci, povzbuzuje kontakty mezi lidmi, rozvíjí vztahy. Lidé všech generací, intelektových schopností a zájmů si zde mohou najít něco pro sebe, nechat se inspirovat, rozšířit své vědomosti, pocvičit svoji paměť. Knížka je ale zároveň též skvělým pomocníkem pro ty, kteří pečují o druhého člověka, ať už doma, nebo v rámci sociální služby, chtějí s ním prožít hezké chvíle a motivovat ho k aktivitě a vzpomínání. Vzpomínky, jak už bylo mnohokrát řečeno, mají důležitou funkci - přispívají k zachování identity člověka, umožňují individualizovanou péči, podporují zachování úcty a důstojnosti.  

Domnívám se, že záměr autorek se vydařil. Věřím, že Knížka pro vzpomínání a procvičování paměti doputuje do všech domovů, léčeben, pečujících rodin a komunitních center, kde žijí a setkávají se starší lidé, různé generace, ti, kteří potřebují pomoci, i ti, kteří pomáhají. Knížka pro vzpomínání a procvičování paměti je tady proto, aby jim všem spolu bylo dobře.

Chtěla bych na tomto místě oběma autorkám ze srdce poděkovat, že tak úžasným způsobem šíří povědomí o reminiscenci a dávají konkrétní návody, jak reminiscence využít při trénování paměti. Vnímám zde i jejich zkušenosti z kurzu a z výcviku, který jsme připravili v Diakonii ČCE v rámci spolupráce s Evropskou reminiscenční sítí a programu Grundtvig Learning Partnership podpořeném EU. To mě naplňuje radostí, že naše práce nebyla marná. I za to patří autorkám velký dík.

PhDr. Hana Janečková, Ph.D.

Ke stažení (pdf 19 kB)


<- Zpět na seznam